خلاقیت چیست؟

راه های افزایش خلاقیت:

همه ما از اهمیت خلاقیت در کارهای هنری آگاه هستیم. خلاقیت نه تنها در هنر، بلکه در بسیاری از جنبه های زندگی لازم است. و انسانهای خلاق همیشه راهی برای بهتر زندگی کردن و یا زندگی را بهتر کردن پیدا می کنند.
به عنوان یک هنرمند شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که احساس کنید خلاق نیستید و یا نیاز به روشی دارید تا بتوانید خلاقیت خود را پرورش دهید. اما شاید بهتر باشد در ابتدای امر واژه خلاقیت را بشناسیم.
در فرهنگ فارسی واژه خلاقیت مترادف آفریدن، خلق کردن و بوجود آوردن است. ۱

از نظر روان شناسان خلاقیت یک امر ذهنی است که انسان بوسیله بکار گرفتن امکانات موجود و نیز تجربیات گذشته اش راه حل جدید و یا بینش جدیدی درباره مسئله ای پیدا می کند. ۲

و یا به قول شاعر محبوب من ، سهراب سپهری : ” چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید “ .

به شخص ِ این تعبیر سهراب را بیشتر می پسندم، کمااینکه به ما یادآوری می کند که برداشت هرکس از زندگی بسته به نوع نگاه اوست. با تغییر نگرش نسبت به زندگی می توان به مکاشفات زیباتری رسید و نگاه زیبا منجر به زیبا زندگی کردن می شود.

بر خلاف بسیاری از تعاریف علمی که خوانده ام، خلاقیت را یک امر روحانی می دانم. چرا که به عقیده من که سعی می کنم انسان معتقدی باشم، خلاقیت در وجود همه آدم ها هست، شاهد این مدعا هم همان آیه معروف قرآن است که خداوند می فرماید:

« فَإِذَا سَوَّیْتُهُ وَنَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی …» « پس هنگامی که او را متعادل ساختم و در آن از روح خود دمیدم …»سوره ی حجر،آیه ی ۲۹

برای من این آیه مدرک محکمی در خلاق بودن انسان است. چرا که نشان می دهد خلاق ترین وجود عالم، این استعداد را در من نیز به امانت گذاشته و وظیفه من است که به بهترین شکل از آن استفاده کنم.

اینکه برخی ها اعتقاد دارند که انسان خلاقی نیستند، شاید به این دلیل است که خلاقیت را صرفا مربوط به آفرینش آثار هنری می دانند. اما همه ما به خوبی درک کرده ایم که خلاقیت نه تنها در هنر، بلکه در ریاضیات هم متجلی است. هنگامیکه برای مسئله ای راه حل جدیدی پیدا می شود، این قوه خلاقیت انسان است که به کار افتاده و راه دیگری را برای رسیدن به جواب پیدا کرده است.

در سلسله مقالاتی که در باب خلاقیت خواهم نوشت، راه هایی که منجر به پرورش خلاقیت می شوند را به شما معرفی می کنم و امیدوارم که بتوانید با استفاده از این راه ها قوه خلاقیت خود را بیش از پیش پرورش دهید.

پس لطفا با ما همراه باشید.

 

 

 

 

Author: محبوبه خادمی

طراح گرافیک هستم و علاقه مند به هنر. سعی می کنم هر چی که می دونم با دیگران به اشتراک بگذارم :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *