چه طور هدف خلاق خود را پیدا کنیم؟

 

 

شاید شما هم کنجکاو باشید که راجع به هدف خلاق بیشتر بدانید. همه ما از اهمیت داشتن هدف در زندگی آگاه هستیم. امروزه کتابهای بسیاری راجع به اهمیت هدف و هدفمند زندگی کردن نوشته و چاپ شده است. شاید شما هم مثل من کسی باشید که کتاب خواندن را دوست دارد و از این دست کتابها را زیاد مطالعه کرده. تب موفقیت در دنیا بالاست و هر روز کتابهای بیشتری در این زمینه نوشته می شود و در دسترس مردم قرار می گیرد. از زمانیکه وارد حوزه کاری شده ام هر روز به دنبال موفقیت بوده ام و تا به امروز کتابهای بسیاری درباره راز موفقیت ، اصول موفقیت و از این دست موضوعات خوانده ام.

داشتن هدف یکی از مهمترین عواملی است که انسان را به موفقیت می رساند. چنانچه حضرت علی (ع) نیز در نهج البلاغه، حکمت ۳۷۰ فرموده اند:

” فما خلق امرؤ عبثا; کسی بدون هدف و بیهوده آفریده نشده است .” ۱

همچنین سخنانی از فیلسوفان و بزرگان دنیا راجع به هدف در زندگی.

” رمز موفقیت، پایبندی به هدف در زندگی است.
بنجامین دیزرائیلی “

” اقبال، نام دیگر پایداری در هدف است.
رالف والدو امرسون “
” اگر هدف زندگی روشن باشد، دهها راه بن بست نیز نمی تواند ما را از پیش رفتن به سوی آن باز دارد.
ارد بزرگ “

” “حدود سه درصد مردم دارای هدف هستند و تنها یک درصد مردم آن را روی کاغذ می آورند

برایان تریسی “

” “مهمترین نکته در مورد انگیزه، ایجاد هدف است؛ همواره باید هدفی داشت

فرانس لوریو اسمیت “  ۲

 

خب، فکر می کنم به اندازه کافی از اهمیت “هدف ” در زندگی صحبت شد، حالا باید با مفهوم “هدف خلاق” آشنا شد و اینکه هدف خلاق چیست؟

هدف خلاق عبارت است از ویژگی های خاص هر فرد که او را از دیگران متمایز می کند و به زندگی اون جهت می بخشد.
استعدادهای ذاتی افراد از جمله عواملی هستند که می توانند ما را در شناخت هدف خلاق زندگی یاری کنند. اما آیا شما استعدادهای خود را می شناسید؟

همه ما در کودکی آرزوهای زیادی داشتیم و تنها هدفمان هم رسیدن به این رویاها بود. شاید بد نباشد که بگوییم هدفمندی را از کودکان بیاموزید. صبح که از خواب بیدار می شوند می دانند که می خواهند چه بازی ای انجام دهند و با چه کسانی بازی کنند. هیچ محدودیت ذهنی ای ندارند و بی پروا هستند.  همه ما در زندگی دوران کودکی را تجربه کرده ایم. اما زندگی همیشه حال و هوای کودکی ندارد و سختی هایی که در راه بزرگ شدن متحمل شدیم ما را از استعدادها و آرزوهای کودکی جدا کردند. نمی توانیم به عقب برگردیم و کودکی کنیم پس باید چه کار کنیم؟
در ادامه ۳ پرسش مطرح می شود که گیزل رایلی برای ما مطرح می کند که با پاسخ به آنها شما می توانید هدف خلاق زندگی خود را پیدا کنید.

سوال ۱ : در کودکی در چه زمینه ای استعداد داشتید؟

به زمان کودکی خود برگردید و فکر کنید. چه کاری بود که از همه بهتر انجام می دادید؟ نقاشی کردن، آواز خواندن، دویدن، نقش بازی کردن و یا حتی خراب کردن اسباب بازی هایتان؟
به دقت فکر کنید و همه استعدادهایی که داشته اید را مرور کنید. البته برای پیدا کردن هدف خلاق تنها به یک استعداد بسنده کنید.

سوال ۲: بابت انجام چه کاری بیشتر تشویق می شدید؟

خاطرات خود را مرور کنید و ببینید که برای انجام چه کاری مورد تشویق بزرگترها و یا همسالانتان قرار می گرفتید. مسلما فقط در مورد کارهایی تشویق می شدید که آنها را عالی انجام می دادید. پس به این روش شک نکنید. همه ما در زندگی مورد تشویق دیگران قرار گرفته ایم پس حالا بگویید که چه کاری انجام می دادید که تشویق می شدید؟

سوال ۳ : از انجام چه کاری بیشتر لذت می بردید؟
هدف خلاق چیزی است که زندگی را برای شما لذت بخش می کند. همه ما به دنبال شادی و لذت بردن از زندگی هستیم، پس قطعا کاری که باعث عذاب و رنج و ناراحتی ما باشد، جزء هدف خلاق ما نیست.
باز هم به کودکی خود برگردید و ببینید که از انجام چه کاری بیشترین لذت را می بردید؟

شاید کاری که هم اکنون مشغول به آن هستید با چیزی که در کودکی از آن لذت می بردید فاصله زیادی داشته باشد، اما یادتان باشد که ما فقط یکبار زندگی می کنیم و شادی و خوشبختی حق همه ماست. پس چه بهتر که زندگی خود را صرف کاری کنیم که عاشقانه دوستش داریم، در آن استعداد داریم و برای انجام آن مورد تشویق و تحسین دیگران قرار می گیریم.

امیدوارم این مطلب به شما کمک کند تا بتوانید هدف خلاق زندگی خود را کشف کنید. از زندگی لذت ببرید و ادامه زندگی خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

 

 

 

 

 

Author: محبوبه خادمی

طراح گرافیک هستم و علاقه مند به هنر. سعی می کنم هر چی که می دونم با دیگران به اشتراک بگذارم :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *